kolorowa masa solna zabawa

Przepis na kolorową masę solną i doskonałą zabawę

Kiedyś dzieciaki cały czas wymyślały nowe zabawy, czy to na podwórku czy w domowym zaciszu, same i w towarzystwie rówieśników. Obecnie, w świecie zdominowanym przez elektronikę, większość rozrywek ogranicza się do ekranu monitora, a wszelka aktywność manualna odbywa się w szkole, nie w domu. Można temu jednak zaradzić, zastępując granie na komputerze i zabawę komórką poprzez rozrywkę, znaną jeszcze w czasach, gdy dzisiejsi rodzice bawili się w domu. Mam tu na myśli rzeźbienie z masy solnej.

Zacznijmy od przepisu na kolorową masę solną do wyrobu figurek, ozdób i dekoracji.
Składniki na masę solną białą:
1 szklanka mąki,
1 szklanka drobnoziarnistej soli,
1/2 szklanki ciepłej wody.
Z podanych składników zagnieść ciasto, gdyby było za mało plastyczne dodać trochę mąki.
Kiedy chcemy uzyskać pomarańczowy kolor masy dodajemy jeszcze paprykę w proszku, kiedy czerwony, dodajemy sok malinowy, różowy – sok z buraków lub w proszku, żółty- wsypujemy do ciasta kurkumę, nada się też curry, przy brązowym najlepiej sprawdzi się cynamon, czy kakao, natomiast zielonym – szpinak zblendowany.
Z przygotowanego według uznania co do koloru ciasta lepimy, figurki, dekoracje, świąteczne choinki, aniołki, czy też walentynkowe serduszka. Można je też udekorować kolorową posypką do ciasta, wiórkami kokosowymi, brokatem. Możliwości co do ozdabiania jest wiele, w zależności od gustu wykonawcy.
Tak przygotowane ozdoby kładziemy na gazecie i suszymy na nasłonecznionym parapecie przez kilka dni aż do stwardnienia. Nic nie zastąpi uroku samodzielnie wykonanego dzieła.

Aby zabrać się do zabawy, musimy najpierw oczywiście przygotować sobie samą masę. Można oczywiście kupić gotowe substytuty, ale przecież o wiele ciekawiej zrobić ją wspólnie z dzieckiem. Do przygotowania masy potrzebujemy jedną część mąki, tyle samo soli oraz pół części letniej wody. Po zmieszaniu suchych składników w misce, należy powoli wlewać wodę mieszając, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. W celu nadania masie koloru, można dodać kakao, kurkumy lub papryki w proszku. Gdy masa jest gotowa, można zacząć zabawę.
Teraz można zacząć klejenie i modelowanie dowolnych kształtów – drzewek, domków, zwierzątek i czego tylko dusza zapragnie. Łącząc dwa elementy warto posmarować połączenie odrobiną wody dla lepszego wiązania. A gdy figurki będą już gotowe, trzeba je utwardzić. W tym celu należy odparować wodę. Najłatwiej zrobić to, susząc elementy w otwartym piekarniku, nastawionym na 50 – 100 stopni. W wyższej temperaturze figurki mogą popękać. Po około godzinie nasze rzeźby będą już twarde.
Taka zabawa z dziećmi na pewno oderwie je od komputera na dłuższą chwilę, a jest to bardzo rozwijająca forma aktywności. Pamiętajcie jednak, że masa solna nie nadaje się do spożycia, zadbajcie więc o to, by i wasze dziecko o tym wiedziało.

Translate »
X